Marttiini Luu Damascus -puukon terä on ruostumatonta damascus-terästä, jossa kahta eri huippulaatuista teräsmateriaalia on yhdistetty erityisellä tekniikalla 120 kerrokseen. Tämä kahden eri materiaalin vuorottelu ja terän moninaiset käsittelyt tuovat esiin terän kauniin kuvion.
Puukon kahva on suomalaista hirvensarviluuta ja helat ovat pronssivalua. Terän kaunis kuvio toistuu kahvan päässä olevassa helassa. Marttiini LuuDamascus -puukot numeroidaan valmistusvuosittain, joten jokainen puukko on yksilöllinen keräilykappale. Jokainen puukko toimitetaan arvoisessaan pakkauksessa - hienossa puisessa lahjalaatikossa.
Damascus-terä valmistetaan yhdistämällä kahta eri teräslaatua ohuina kerroksina. Terässä on 120 kerrosta, jotka on sulautettu toisiinsa erittäin kovan paineen alla korkeassa lämpötilassa. Tuloksena on erittäin kauniisti kuvioitu, ruostumaton ja hyvin kova (HRC 60) terä, joka pysyy terävänä pitkään.
Suomalaisen puukon perinteinen kahvamateriaali on visakoivu. Raaka-aine tulee Suomen visakoivuvyöhykkeeltä, Keski-Suomesta. Loimukuvioinen visakoivu sopii erinomaisesti puukon kahvamateriaaliksi, koska se on kestävää ja kaunista. Tätä kauniskuvioista visakoivua on markkinoilla rajoitetusti, joten sen hintakin on normaalia koivua huomattavasti korkeampi.
Marttiini puukkojen nahkatupet valmistetaan joko kasvis- tai kromiparkitusta härännahasta. Nahkavuodat ostetaan sekä Euroopasta että Etelä-Amerikasta. Tuppeja valmistetaan sekä luonnonvärisestä että värjätystä nahasta. Puukkojen tupet valmistetaan edelleen enimmäkseen käsityönä. Jokaisen tupen tulee olla täsmälleen määrätyn kokoinen ja mallinen, jotta se muodostaa sopivan parin puukon kanssa. Nahasta leikataan malliraudalla leike, ja saumat kiinnitetään liimalla ennen niiden ompelua. Useimpien tuppien sisällä on muovinen lesta, joka tukee tuppea ja suojaa terää. Tupen painatukset tehdään joko tuppileikkeeseen tai valmiiseen tuppeen. Niitit ja mahdollinen pronssipanta vahvistavat ja koristavat tuppea.
Terän pituus: 10 cm Koko pituus: 20 cm Terämateriaali: Damascus-teräs Kahvamateriaali: Hirvensarviluu, pronssivaluhelat Tuppimateriaali: Nahka, musta Pakkaus: Puinen lahjalaatikko
Valitse mikä tahansa Postin tai Matkahuollon noutopiste
alk. 6,90 €
alk. 0,00 €
Kotiinkuljetus
alk. 9,90 €
Nouto Hong Kong -tavaratalosta**
alk. 0,00 €
alk. 0,00 €
Nouto Postin pakettiautomaatista
6,90 €
alk. 0,00 €
tuotesivu_toimitus
* Toimituskulut veloituksetta -etu on Happy Angler Klubin jäsenetu ja koskee tilauksia, joiden arvo on ilman toimituskuluja
ja mahdollisten alennusten jälkeen vähintään 150€.
https://www.happyangler.fi/fi/kalastus/kalastustarvikkeet/puukot-fileerausveitset-ja-veitsenteroittimet/marttiini-luu-damascus-puukko/p/3743603/3743603Marttiini Luu Damascus puukkohttps://www.happyangler.fi/i/hkg/6416885346265_1/marttiini-luu-damascus-puukko.jpg?$json250$&img404=fb_fi999.99EURInStock/Kalastustarvikkeet/Puukot, fileerausveitset ja veitsenteroittimetMarttiini Luu Damascus -puukon terä on ruostumatonta damascus-terästä, jossa kahta eri huippulaatuista teräsmateriaalia on yhdistetty erityisellä tekniikalla 120 kerrokseen. Tämä kahden eri materiaalin vuorottelu ja terän moninaiset käsittelyt tuovat esiin terän kauniin kuvion.<br /><br />Puukon kahva on suomalaista hirvensarviluuta ja helat ovat pronssivalua. Terän kaunis kuvio toistuu kahvan päässä olevassa helassa. Marttiini LuuDamascus -puukot numeroidaan valmistusvuosittain, joten jokainen puukko on yksilöllinen keräilykappale. Jokainen puukko toimitetaan arvoisessaan pakkauksessa - hienossa puisessa lahjalaatikossa.<br /><br />Damascus-terä valmistetaan yhdistämällä kahta eri teräslaatua ohuina kerroksina. Terässä on 120 kerrosta, jotka on sulautettu toisiinsa erittäin kovan paineen alla korkeassa lämpötilassa. Tuloksena on erittäin kauniisti kuvioitu, ruostumaton ja hyvin kova (HRC 60) terä, joka pysyy terävänä pitkään.<br /><br />Suomalaisen puukon perinteinen kahvamateriaali on visakoivu. Raaka-aine tulee Suomen visakoivuvyöhykkeeltä, Keski-Suomesta. Loimukuvioinen visakoivu sopii erinomaisesti puukon kahvamateriaaliksi, koska se on kestävää ja kaunista. Tätä kauniskuvioista visakoivua on markkinoilla rajoitetusti, joten sen hintakin on normaalia koivua huomattavasti korkeampi.<br /><br />Marttiini puukkojen nahkatupet valmistetaan joko kasvis- tai kromiparkitusta härännahasta. Nahkavuodat ostetaan sekä Euroopasta että Etelä-Amerikasta. Tuppeja valmistetaan sekä luonnonvärisestä että värjätystä nahasta. Puukkojen tupet valmistetaan edelleen enimmäkseen käsityönä. Jokaisen tupen tulee olla täsmälleen määrätyn kokoinen ja mallinen, jotta se muodostaa sopivan parin puukon kanssa. Nahasta leikataan malliraudalla leike, ja saumat kiinnitetään liimalla ennen niiden ompelua. Useimpien tuppien sisällä on muovinen lesta, joka tukee tuppea ja suojaa terää. Tupen painatukset tehdään joko tuppileikkeeseen tai valmiiseen tuppeen. Niitit ja mahdollinen pronssipanta vahvistavat ja koristavat tuppea.<br /><br />Terän pituus: 10 cm<br />Koko pituus: 20 cm<br />Terämateriaali: Damascus-teräs<br />Kahvamateriaali: Hirvensarviluu, pronssivaluhelat<br />Tuppimateriaali: Nahka, musta<br />Pakkaus: Puinen lahjalaatikkoMarttiini3743603999.99
/Kalastustarvikkeet/Puukot, fileerausveitset ja veitsenteroittimet